Bit Fest 2018 – Bitola Summer Festival

Бит Фест 2018 лого

Bit Fest or Bitola Summer Festival is summer event which involves many renowned artists from Macedonia and abroad, and it is held every summer in Bitola.

  • Date of the event: June-August
  • Lacation: Various locations in Bitola
  • Organizer: Municipality of Bitola

This festival enriches the cultural offer in Bitola, trough various musical-stage events like: theater, ballet, opera, classical music concerts, art exhibitions, various performances, rock, pop, jazz concerts, etc.


Bit Fest 2018 Program

21.06-25.08.2018

(Open PDF from Municipality of Bitola website … )

БИТ ФЕСТ 2018 ПРОГРАМА
21.06-25.08.2018

21 јуни (четврток)
„Солстис” – Празник на музиката Широк сокак

23 јуни (сабота)

Шекспир Фестивал
„Јулие Цезар (RES PUBLIKA или КОЅА NOSTRA)” – НТБ
20:00 ч. – Народен театар

24 јуни (недела)

Шекспир Фестивал
„Ричард III Театар Гавела, Хрватска
20:00 ч. – Народен театар

25 јуни (понеделник)
„1000 зошто 1000″ – Детска работилница со Весела Богдановиќ
11ч. – НУУБ Св. Климент Охридски

Концерт „Културно наследство – ромска музика” со Баиса
Арифовска
20:00 ч.-КЦ Магаза

Шекспир Фестивал
„Шекспир сонет 66″ – Csiky Gergely, Унгарија 20:00 ч. – Народен театар Битола отворен град

Mail Art-дописна уметничка кореспонденција
12:00 до 20:00 ч. – Широк сокак

26 јуни (вторник)
Шекспир Фестивал
„Хамлет“- Пунктарт, Романија
20:00 ч. – Народен театар

„Отело – незаконита литургија” – Театар Верди, Хрватска 22:00 ч. – Народен театар
Битола отворен град
Работилница: Учесгвуваме, застапуваме, менуваме
12:00 ч. – МКЦ, Сала за презентации Културни интервенции во јавен простор
18:00 ч. -Плоштад Магнолија

27 јуни (среда)
Шекспир Фестивал
„Сонот на Вилијам” – Театар за деца и младинци, Македонија
20:00 ч. – Народен театар

„Ромео и Јулија” – Академски Руски Драмски Театар М.Горки 20:00 ч. – Народен театар Битола отворен град

Младински предизвик
11:00 ч. -Улиците во Битола

Јавна дискусија
19:00 ч. – МКЦ, Летна сцена

28 јуни (четврток)
Шекспир Фестивал
„Макбет Албански театар, Македонија
20:00 ч. – Народен театар

„Шекспировите жени”- Theater of Eternal Values,
22:00 ч. – Народен театар

Битола отворен град
SARS, Tribute to Prodigy, Funk Shui
21:00 ч. – Плоштад Гоце Делчев

29 јуни (петок)
Шекспир Фестивал
“Concert Shakespeare a cappella” – Soyka and Cracow singers, Polska
20:00 ч. – Народен театар

„Крал Лир” – НУ Турски театар, Македонија
22:00 ч. – Народен театар

Битола огворен град

30 јуни (сабота)

Шекспир Фестивал
„Зимска бајка” – Црногорски народен театар, Црна Гора
20:00 ч. – Народен театар

Битола отворен град
Работилница и изложба „Урбани стрипови”
12:00 ч – Градски парк

„60 год. од раѓањето на Милан Младеновиќ – како и понатаму да е тука – Деца из воде Tribute to EKV”
21:00 ч.-НУ ЗМГ, Пацио

1 јули (недела)
Концерт на месинг квартет Haydn Brass – Австрија
20:30 ч.-НУЗМГ, Пацио

2 јули (понеделник)
„1000 зошто 1000″ – Детска работилница со Весела Богдановиќ
11ч. – НУУБ Св. Климент Охридски

„Dance 4 life” – Танцов спортски клуб „СТЕП АП”
20:00 ч. – НУ НТБ

Руско КУД „Славјанка”- руски народни и популарни песни
20:30ч.-КЦ Магаза

3 јули (вторник)
„Ако одам во Битола” – музичко-литературен перформанс
20:00 ч. – кафе Радост

4 јули (среда)
Рок Симфонија – Камерен оркестар Битола
21:00ч.-НУ ЗМГ, Пацио

5 јули (четврток)
Изложба на копаничарско атеље Пердика
19:00 ч.-КЦ Магаза

„Романсијада” – руски романси
20:30ч.-НУЗМГ

Фестивал за литература и други уметности „300 работи 300″
21:00 ч. – кафе Радост

6 јули (петок)
„Слемирај – креирај” – слем поезија
11:00 ч. – НУУБ Св. Климент Охридски

Фестивал за литература и други уметности „300 работи 300″
21:00 ч. – кафе Радост

World Jazz Orchestra
21:00 ч.-НУЗМГ, Пацио

7 јули (сабота)
„Смотра” – електронска музика
Фредерик Легранд – виолончело
Марко Поп Христов – виолина,
Марија Вршкова – пијано,
21:00 ч.-НУЗМГ

8 јули (недела)
Вокален ансамбл „Чајка”
20:30ч.- КЦ Магаза

9 јули (понеделник)
„1000 зошто 1000″ – Детска работилница со Весела Богдановиќ
11:00 ч. – НУУБ Св. Климент Охридски

Концерт на КУД Стив Наумов
20:30ч.-НУ ЗМГ

10 јули (вторник)
Трибина и проекција на документарен фил „Културниот, традиционалниот и верскиот развој на Влашката заедница во Битола”
12:00 ч. – НУУБ Св. Климент Охридски

12 јули (четврток)
100% македонско
22:00 ч. – Широк сокак

Детски перформанс
10:00ч. – Градски парк

Промоција на книга „Нашето националистичко пијанство”
19:00 ч.-КЦ Магаза

14 јули (сабота)
Детски лерформанс
18:00 ч. – Градски парк

Проекција на документарни филмови – КВК „Студио Милтон Манаки”
20:00ч. – НУ Центар за култура, Мала сала

15 јули (недела)
Изложба „Стари слики од битолските роми”
12:00 ч. – МЗ Димитар Влахов

Музички хепенинг – ромска музика
20:00 ч. – Ракометно игралиште

Детски перформанс
20:00 ч.- Градски парк

16 јули (понеделник)
„1000 зошто 1000″ – Детска работилница со Весела Богдановиќ
11:00 ч, – НУУБ Св. Климент Охридски

„Битола чита”
11:00 ч. – Широк сокак

18 јули (среда)
Изложба на акварели на Александар Поповски
20:00 ч. – КЦ Магаза

19 јули (четврток)

„Локум Фест ”
20:00 ч.- Стара битолска чаршија

Театарска претстава „Битолска аудиција” Театар
„Солза и смеа”
21:00 ч.- Хераклеа

20 јули (петок)
„Локум Фест”
20:00 ч. – Стара битолска чаршија

BUS FEST 18 – Стиховно војување
22:00 ч. – Широк сокак

21 јули (сабота)

„Локум Фест”
20:00 ч.- Стара битолска чаршија

Поетско матине со Јорго Јанопулос
21:00 ч.-КЦ Магаза

23 јули (понеделник)
„1000 зошто 1000″ – Детска работилница со Весела Богдановиќ
11:00 ч. – НУУБ Св. Климент Охридски

Изложба на фотографија „Три точки” – Фото клуб Стеван Наумов Стив
19:30ч. – Широк сокак (пред Офицерски дом)

24 јули (вторник)
Олерски арии со Ана Синитски и пијано Борко Михајловиќ
20:30ч.-НУЗМГ

25 јули (среда)
48. Републички фестивал на народни песни и игри „Илинденски денови”
Изложба на кошули и горни традиционални облеки од Збирката на музејот за народни носии од Ресен, на колекционерот Јоне Ефтимовски
Свечено отворање во 20.00 часот – КЦ Магаза
Изложбата ќе биде отворена од 25 јули до 1 август 2018 година

Пијано концерт на Маурицио Анунциата
20:30ч.- НУ ЗМГ

26 јули (четврток)
Детска ликовна работилница„Народната култура – трајна инспирација во моето творештво”
10:00 ч. -НУ Центар за култура

Пијано во 4 раце Татајана Божиновска и Билјана Димовска
20:30ч.-НУЗМГ

Фестивал на староградска музика
22:00 ч. – Стара битолска чаршија

27 јули (петок)
Детска ликовна работилница
Детска ликовна работилница„Народната култура – трајна инспирација во моето творештво”
10:00 ч. -НУ Центар за култура

Изложба на фотаграфии „Фолклорни мотиви” – Петар Ставрев
19:00 ч. – НУ Центар за култура, Фоаје

Детски фестивал СИ-ДО
20:30ч.-НУЗМГ, Пацио

Фестивал на староградска музика
22:00 ч. – Стара битолска чаршија

28 јули (сабота)
„Илинденски денови” – Семинар за традиционална музика и игра
11:00 ч. – НУ Центар за култура, Мала сала

Проекција на етно филмови
13:00 ч. – НУ Центар за култура, Мала сала

Дефиле „Со песни и игри низ битолските улици”
18:30 ч. – Саат кула, Широк сокак

Свечено отворање на 48. Републички фестивал на народни песни и игри
„Илинденски денови”
Вечер на традиционална музика и игра
20:00 ч. – Ракометно игралиште

„Ехо од дамарите” – Вокално инструментална вечер
22:30 ч.-КЦ Магаза

29 јули (недела)
„Илинденски денови”
Семинар за традиционална музика и игра
10:00 до 18:00 ч. – Студентски дом „Кочо Рацин”

„На пладне во чаршија”- фолклорни презентации
11:00 ч. – Стара битолска чаршија

Вечер на традиционална музика и игра
20:00 ч. -Ракометно игралиште

„Ехо од дамарите” – Вокално инструментална вечер
22:30 ч.-КЦ Магаза

30 јули (понеделник)
„1000 зошто 1000″ – Детска работилница со Весела Богдановиќ
11:00 ч. – НУУБ Св. Климент Охридски

„Илинденски денови”
Семинар за традиционална музика и игра
10:00 до 18:00 ч. – Студентски дом „Кочо Рацин”

„На пладне во чаршија”-фолклорни презентации
11:00 ч. – Стара битолска чаршија

Вечер на интернационална музика и игра
Фолклорни ансамбли од Шпанија, Јапонија, Северен Кипар,
Турција, Полска, Хрватска, Србија,
20:00 ч. – Ракометно игралиште

31 јули (вторник)
Илинденски денови” Семинар за традиционална музика и игра
10:00 до 18:00 ч. – Студентски дом „Кочо Рацин”

„На пладне во чаршија”-фолклорни презентации 11:00 ч. – Стара битолска чаршија

Вечер на староградска музика и игра
20:00 ч. – Стара битолска чаршија

Песна и оро на Широк сокак – настап на ансамбли на Широк сокак
21:30 до 23.30 ч. – Од Саат кула до Камен мост

Премиера на театарската претстава „Но(е)ва Македонија”
20:00 ч. – НУ НТБ

1 август (среда)
„Илинденски денови”
Свечено затварање на фестивалот со Интернационална фолклорна разгледница
20:00 ч. – Хераклеа

5 август (недела)
Концерт на кларинети Марјан и Игор Бакревски и пијано Филип Пеоски
20:30ч.-НУЗМГ

6 август (понеделник)
Детска театарска претстава – Битолино
20:00ч.- НУ Центар за култура, Нова сцена

7 август (вторник)
Детска театарска претстава – Битолино
20:00 ч. – НУ Центар за култура, Нова сцена

8 август (среда)
Фолклорен ансамбл, Унгарија
20:00 ч.-НУ ЗМГ,Пацио

9 август (четврток)
Работилница за основи на фотографска техника и композиција – ЗГ ФКК Битола
10:00 ч. – НУ Центар за култура, Мала сала

10 август (петок)
Изложба на фотографии „Партизани од НОАВМ од Битола и битолско”
19:00 ч.- КЦ Магаза

12 август (недела)
Музички хепенинг-Меѓународен ден на младите
22:00 ч,- Парк – Саат кула

13 август (понеделник)
Театарска претстава „Ликот и делото на Кастриоти Скендербег”
19:00 ч. – НУ Центар за култура, Мала сала

15 август (среда)
Инсталација „Објект во просгор” – Стефан Малбашиќ
10:00 ч. – Плоштад Магнолија

16 август (четврток)
Промоција на книга „Лобирање во културата”

НУУБ Св. Климент Охридски Концерт на Исмаил Лумановски
21:00 ч.-Хераклеа

17 август (петок)
Промоција на книга „Вермархтот и Македонија”
19:00 ч. – НУ ЗМГ, Мала сала

Слики, графики и скулптури „Мал формат”
20:00 ч. – Ликовен салон ДЛУБ

18 август (сабота)
19-ти Интернационален музички феастивал ТРА-ЛА-ЛА
18:00 ч. – НУ Центар за култура

19 август (недела)
Сликање на мурал – Hybrid Minds Crew

 

20 август (понеделник)

„Незаборав,,
20:00 ч. – НУ Центар за култура

21 август (вторник)
Концерт на ладини и сефардска музика Сара Ароести – Израел-САД
20:30 ч.-НУЗМГ

23 август (четврток)
Театарска претстава „Жени”
20:00 ч.- Интимен театар

24 август (петок)
Промоција на книга „Влијанието на границата врз животот и народната култура на „нашинците” од македонско-албанското пограничје (1919 – 2009)
12:00 ч. – НУУБ Св. Климент Охридски

25 август (сабота)
Широк сокак во бело
21:00 ч. – Широк сокак


Bit Fest - Bitola Summer Festival

Bit Fest - Bitola Summer Festival

Bit Fest - Bitola Summer Festival

Bit Fest - Bitola Summer Festival

Bit Fest - Bitola Summer Festival

Bit Fest - Bitola Summer Festival

bitfest bitola 2

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Ве молиме внесете коментар!
Ве молиме внесете име